Mrigaya Dham

Aplikacionet më të mira të gjurmuesit të humorit

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Disa janë falas, ndërsa të tjerët janë të azhurnueshëm ose kërkojnë një pajtim. Për më tepër, të kuptuarit se si dhe kur ndodhin ndërrimet e humorit mund të ndihmojnë një person të identifikojë modele të rëndësishme në sjelljen e tij.

Ju lutemi vini re se shkrimtari i këtij artikulli nuk i ka provuar këto aplikacione. Të gjitha informacionet janë thjesht të bazuara në kërkime.

Ndjekja e humorit ofron shumë përfitime. Për shembull, mund të ndihmojë një person:

 • të identifikojë shkaktuesit për humor të keq, vetë-dëmtim dhe sjellje negative
 • Krijoni strategji për menaxhimin e humorit të ulët dhe impulseve të dëmshme
 • Monitoroni shkallën në të cilën po funksionon ilaçet ose terapia
 • -Përmendja dhe zhvillimi i një strategjie për të shmangur këtë sjellje. > Mytherapy e bën të lehtë të identifikoni saktësisht se cilat veprime ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes shpirtërore të një personi. Një person mund të regjistrojë disponimin e tij krahas ndërhyrjeve që përdorin, të tilla si ilaçe, stërvitje, ose ngrënie dhe gjumë mirë.

  Nga inputet, një person mund të shohë se si të gjitha veprimet e tyre lidhen me disponimin e tyre. Për shembull, dikush mund të zbulojë një lidhje midis ushtrimit dhe ndjenjës së mirë më pas. Përdorni ndërfaqen që lejon njerëzit të hyjnë në informacionin e humorit. Duke u mbështetur në këtë informacion, aplikacioni ofron hapa të veprueshëm për menaxhimin e ankthit dhe depresionit. Përdoruesi më pas mund të vlerësojë se sa mirë funksionoi ndërhyrja dhe të marrë reagime të personalizuara për disponimin e mëvonshëm negativ.

  Breathe2Relax është falas për të shkarkuar nga App Store ose Google Play. të terapisë konjitive të sjelljes (CBT). Aplikacioni tregon disponimin e një personi në tabelat e javës ose një muaj, duke e bërë potencialisht më të lehtë për ta identifikimin e ndërhyrjeve specifike që janë efektive në menaxhimin e humorit të vështirë. Ekziston edhe një tipar ditar.

  MoodKit është në dispozicion për të shkarkuar nga dyqani i aplikacioneve për një tarifë të vogël. Masa shëndetësore që një person dëshiron të monitorojë. Ajo komploton ndryshime me kalimin e kohës në një grafik, dhe personi më pas mund t’i përdorë këto të dhëna për të bërë ndryshime të qëndrueshme të jetesës.

  MoodTracker ka një version falas, por njerëzit mund të paguajnë për një version me karakteristika shtesë nëse preferojnë. Shtë një aplikacion në internet, që do të thotë se nuk mund të shkarkohet. Përkundrazi, një person regjistrohet në llogarinë e tij në internet. Ata gjithashtu mund të regjistrojnë aktivitetet e tyre nga dita në ditë dhe pastaj të gjurmojnë se si këto aktivitete ndikojnë në disponimin e tyre me kalimin e kohës. Daylio siguron reagime të personalizuara, tabela dhe statistika për të ndihmuar njerëzit të identifikojnë ndryshimet efektive të stilit të jetës.

  Njerëzit mund të zgjedhin midis një versioni falas të Daylio dhe një versioni të paguar me karakteristika shtesë. Ata mund ta shkarkojnë atë nga App Store ose Google Play. Humor. Bërja e kësaj mund të ndihmojë një person të identifikojë se si ndryshimet hormonale, ndryshimet në stilin e jetës dhe shëndeti i përgjithshëm ndikojnë në mirëqenien e tyre. Aplikacioni gjithashtu mund të ndihmojë në gjurmimin e modeleve në lidhje me pjellorinë.

  Muaji me humor është falas për t’u shkarkuar nga dyqani i aplikacioneve. Ndiqni ndërhyrjet në stilin e jetës dhe lidhni ndryshimet në stilin e jetës me disponimin e tyre. Aplikacioni u lejon njerëzve të shohin lëkundjet e tyre të humorit në një kalendar ose grafik për ndjekje të lehtë.

  Regjistri i humorit ka një version falas dhe një version të paguar me karakteristika shtesë. Njerëzit mund ta shkarkojnë atë nga Google Play. Ditari i mendimit CBT inkurajon njerëzit të identifikojnë disponimin e tyre, të regjistrojnë çdo trend dhe të zëvendësojnë mendimet negative me ato më të shëndetshme. Google Play. Ndërfaqja e thjeshtë lejon një person të zgjedhë nga një sërë disponimi, pastaj të marrë shumë grafikë që dokumentojnë tendencat me kalimin e kohës. Njerëzit që duan të gjurmojnë informacione më të hollësishme mund të shtojnë shënime shtesë dhe madje edhe foto.

  ImoodJournal është në dispozicion për t’u shkarkuar nga App Store ose Google Play për një tarifë të vogël. Për të folur në seanca, vetëm për të kujtuar një mori shqetësimesh dhe çështjeve të humorit pasi të largohen. Terapia Buddy lejon njerëzit të ndjekin disponimin e tyre me kalimin e kohës, të bëjnë shënime për seancën e tyre të ardhshme të terapisë dhe të ndajnë informacione për humor me terapistin e tyre.

  Buddy Therapy mund të shkarkohet falas nga App Store myceril shqip ose Google Play. . Aplikacioni monitoron disponimin me kalimin e kohës, pastaj ofron reagime bazuar në kontributin e një personi. Njerëzit mund të gjurmojnë se sa mirë funksionojnë këto këshilla për një program plotësisht të personalizueshëm të trainimit të jetës virtuale.

  RealIfeChange ka një version falas dhe një version të paguar me karakteristika shtesë, dhe është në dispozicion në App Store. mund të ndjehen të mbingarkuar me mendime që ata nuk mund t’i kontrollojnë. Watch Watch gjurmon këto mendime dhe ndjenja me kalimin e kohës, pastaj i kategorizon ato bazuar në parimet e CBT. Ky gjurmim mund të ndihmojë një person të identifikojë mendimet që përjetësojnë ankthin e tij. Pasi të kenë identifikuar këto mendime, ata mund të jenë në gjendje të fillojnë të bëjnë ndryshime të shëndetshme.

  Njerëzit mund të shkarkojnë orë shqetësuese nga dyqani i aplikacioneve për një tarifë të vogël. ankthi dhe depresioni. Përdoruesit mund të gjurmojnë disponimet e tyre nga dita në ditë, si dhe të shtojnë të dhëna në lidhje me stilin e jetës dhe shëndetin. Aplikacioni ofron reagime të bazuara në prova që mund t’i ndihmojnë njerëzit të gjejnë mënyra për të menaxhuar ankthin, depresionin dhe disponimet e tjera negative në mënyrë më efektive.

  Hummission ka një version falas dhe një version të paguar me karakteristika shtesë. Njerëzit mund ta shkarkojnë atë nga App Store ose Google Play. disponimi i tyre. Aplikacioni u lejon njerëzve të vëzhgojnë ndryshimet në humor të ulët dhe të lartë me kalimin e kohës dhe të kërkojnë tendenca të bazuara në ilaçe, stilin e jetës dhe madje edhe sezonin.

  Emoods Bipolar Mood Tracker është i lirë të shkarkohet nga App Store ose Google Play.

  Mësoni më shumë rreth lëkundjeve të humorit këtu.

  Një numër studimesh sugjerojnë që aplikacionet për përcjelljen e humorit mund të përmirësojnë mirëqenien me kalimin e kohës. Për shembull, një gjykim i kontrolluar i rastësishëm i vitit 2018 zbuloi se MoodKit dhe humormission zvogëluan simptomat e depresionit.

  Sidoqoftë, ndjekja e humorit nuk është zëvendësues i kujdesit cilësor të shëndetit mendor. Nëse një person konstaton se përcjellja e humorit nuk i ndihmon ata të kontrollojnë më mirë disponimin e tyre, mbështetja e një terapisti ose psikiatri mund të jetë i nevojshëm. Meqenëse sëmundjet mendore janë kushte mjekësore, një aplikacion-madje edhe një i dizajnuar mirë-mund të jetë vetëm një mjet i dobishëm sesa një kurë.

  Kur të shohësh një mjek

  Të gjithë përjetojnë humor të keq herë pas here. Sidoqoftë, kur disponimet negative ndikojnë në aftësinë e një personi për të funksionuar, mund të jetë koha për të kërkuar ndihmë. Një person duhet të shohë një mjek ose ofrues të shëndetit mendor nëse ata janë:

 • duke përjetuar më shumë humor të keq se ato të mira
 • duke mos parë përmirësime pasi të keni bërë ndryshime në stilin e jetës
 • duke përjetuar humor negativ edhe pasi të keni marrë ilaçe
 • Zhvillimi i simptomave të reja me ilaçe
 • që ka mendime për vetëvrasje ose vetë-dëmtim

Parandalimi i vetëvrasjeve /h3>

Nëse njihni dikë në rrezik të menjëhershëm të vetë-dëmtimit, vetëvrasjes ose dëmtimit të një personi tjetër:

 • Bëni pyetjen e vështirë: "A po e konsideroni vetëvrasjen?"
 • Dëgjoni personin pa gjykim. derisa të arrijë ndihma profesionale.
 • Mundohuni të hiqni çdo armë, ilaçe ose objekte të tjera potencialisht të dëmshme. Parandalimi i linjës telefonike mund të ndihmojë. 988 vetëvrasja dhe jeta e krizës është në dispozicion 24 orë në ditë në 988. Gjatë një krize, njerëzit që janë të vështirë për të dëgjuar mund të përdorin shërbimin e tyre të preferuar të stafetës ose thirrni 711 atëherë 988.

  Klikoni këtu për më shumë lidhje dhe Burimet Lokale.

  Për disa, këto aplikacione thjesht e bëjnë më të lehtë shënimin e lidhjeve midis stilit të jetës dhe humorit. Për të tjerët, aplikacioni mund të jetë hapi i parë drejt marrjes së një diagnoze të saktë të shëndetit mendor.

 • Shëndeti mendor
 • Ankthi/stresi
 • Monitorimi personal/teknologjia e veshur

Lajmet mjekësore sot kanë udhëzime të rrepta ndihmuese dhe Vizaton vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale

 • & lt;